Kwas hialuronowy, nazywany “eliksirem młodości”, znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, a zwłaszcza w kosmetologii, okulistyce, ortopedii i reumatologii. Jest on substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka, a największe jego ilości zawiera skóra, płyn stawowy (maź) oraz ciecz w oku.
Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest zatrzymywanie wody, toteż odpowiada on za właściwe uwodnienie tkanek, ich jędrność i elastyczność. Wraz z wiekiem jego ilość w organizmie stopniowo się zmniejsza, przez co dochodzi do degeneracji tkanek, w których się znajduje. Dlatego coraz częściej uzupełnia się niedobory kwasu hialuronowego dostarczając go z zewnątrz w formie zastrzyków, tabletek czy kremów.
Kwas hialuronowy odpowiedzialny jest za sprężystość chrząstki stawowej. Sprawia, że płyn stawowy posiada lepko-sprężyste właściwości, co odgrywa zasadnicze znaczenie w prawidłowym ruchu stawu.
W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów stężenie kwasu hialuronowego zmniejsza się, co powoduje degradację chrząstki, ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości kończyny.
Jedną z najlepszych metod leczenia nieoperacyjnego w chorobie zwyrodnieniowej stawów, zwłaszcza kolan, okazała się wisko suplementacja. Polega ona na podawaniu zastrzyków kwasu hialuronowego do wnętrza stawu, celem uzupełnienia jego ubytków. W bezbolesnych iniekcjach podaje się 3-5 dawek kwasu w odstępach 1-2 tygodniowych. Na rynku istnieje wiele preparatów kwasu hialuronowego, różniące się jego stężeniem i objętością. Większość z nich przeznaczona jest do iniekcji 3-5-krotnych, lecz dostępne są też preparaty do jednokrotnego wstrzyknięcia.
Rolą kwasu hialuronowego jest polepszenie lepkości i elastyczności płynu stawowego, jego odżywienie oraz zwiększenie śliskości chrząstki stawowej, co poprawia warunki biomechaniczne stawu.
Samo podanie kwasu jest zabiegiem niemal bezbolesnym, wykonywanym w warunkach gabinetu lekarskiego podczas wizyty. Po podaniu zastrzyku do stawu pacjent może wrócić do domu bez szczególnych ograniczeń. Warto dodać, że preparaty kwasu hialuronowego nie są przeciwwskazane u osób z chorobami przewlekłymi ani alergików.
Wskazania
- Zapalenia kości i stawów
- Zapalenia kaletki
- Zapalenie korzeni nerwowych
- Ganglion
- Obrzęk nerwu
- Wysięk około ścięgnisty
- Zapalenie ścięgna
Przeciwwskazania
- Uczulenie na składnik preparatu
- Uogólnione choroby infekcyjne
- Ciąża w szczególności I trymestr
- Nieustabilizowana cukrzyca
Działania niepożądane
- Złe samopoczucie i ból głowy
- Wzrost ciśnienia tętniczego
- Wzrost glikemii
- Zanik tkanki tłuszczowej w miejscu podania preparatu
- Przebarwienia skóry w miejscu podania preparatu